muzyka polesia

Brożek Edmund



 
 
Edmund Brożek
(ur. 1926) skrzypek, saksofonista, klarnecista,

Urodził się i wychowywał w Dominiczynie, większość życia mieszkał w Żdżarce, później przeprowadził się do Włodawy.
Jako młody chłopak podpatrywał starszych muzykantów i samodzielnie wykonywał proste skrzypce (z dykty i drutów z kali elektrycznych). Na początku okupacji pobierał regularne lekcje od skrzypka Piotra Sidoruka, potem od Wacława Cieszki i jego syna. Zaczął grywać z kapelą na weselach. Pomimo niewielkiego repertuaru grywał też wesela na dwoje skrzypiec razem ze Stanisławem Chutkowskim. Po wojnie zamieszkawszy w Żdżarce (gm. Hańsk) grywał w wielu składach z muzykami z Dubeczna, Hańska, Wytyczna m.in. z kapelą braci Łapińskich, kapelą działającą przy GOK w Hańsku i Dubecznie. Z czasem oprócz skrzypiec zaczął grać na saksofonie altowym. Ten nowy instrument robił prawdziwą furorę. Kupiony został za równowartość sprzedanej krowy, jednak już po niespełna roku inwestycja zwróciła się. W latach 70. związał się z kapelą braci Markowskich grającą głównie na potańcówkach w Okunince.
W latach 80, i 90. powraca do tradycyjnego repertuaru włączając się w "życie folklorystyczne”, zachęcony m.in. przez Marian Chyżyńskiego, współpracownika Wojewódzkiego Domu Kultury w Lublinie. Na ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zajął III miejsce z kapelą w składzie Brożek - skrzypce, Jakubaszek - harmonia, Józef Łapiński - bęben Kolejny sukces na festiwalu kazimierskim to wyróżnienie przyznane przez jury w roku 2012. W sierpniu 2016 roku wraz z akordeonistą Józefem Łapińskim z Dubeczna wystąpili (po kilkunastu latach przerwy we wspólnym graniu) ze starym repertuarem na festiwalu „Pieśni Bagien. Muzyka tradycyjna Polesia polskiego, ukraińskiego i białoruskiego” w Woli Wereszczyńskiej. Prowadził również krótkie zajęcia dla młodych skrzypków zainteresowanych dawnym repertuarem. Przez cały czas pozostaje także aktywnym muzykiem, liderem zespołu z akordeonem, klarnetem, saksofonem, perkusją występującym w różnych składach z bardziej współczesnym repertuarem. Również z tym „nowoczesnym” składem wystąpił na „Pieśniach Bagien” w 2016 roku. Czasem prowadzi również zajęcia muzyczne dla włodawskiej młodzieży.
W swoim szerokim repertuarze oprócz kawałków nutowych ma także „pamięciowe” poznane w młodości od starszych muzykantów: oberki, polki, walce, fokstroty, kozaki i liczne marsze.
W okresie okupacji był żołnierzem Armii Krajowej, brał udział w wielu akcjach zbrojnych m.in. w szeregach oddziału partyzanckiego operującego w okolicach Woli Wereszczyńskiej, w tym w bitwie pod Wyrykami w maju 1944 r. Kapitan Brożek od lat 90. nieustannie jest aktywnym działaczem kombatanckim, przewodniczy włodawskiemu kołu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W 2015 roku Rada Miejska we Włodawie przyznała mu tytuł „Primus civis urbis Vlodaviae” (Pierwszy obywatel miasta Włodawa)
Więcej:Joanna Szubstarska Skrzypce Edmunda Brożka (życiorys i barwne wspomnienia muzykanckie)
http://portalpolski.pl/lubelskie-11/wlodawa-180/skrzypce-edmunda-brozka-27965.text.htm
PL | BY | UA

Share on Google+

Музыка Палесся / МУЗИКА ПОЛІССЯ// енциклопедія традиційної музики // Энцыклапедыя традыцыйнай музыкі //encyklopedia muzyki tradycyjnej.