muzyka polesia

Kapele z zachodniego Pojezierza: Ludwin, Piaseczno, Rogóźno, Krasne



Kapele z zachodniego Pojezierza
 
Wśród przedstawicieli starszego pokolenia muzykantów z okolic Ludwina był skrzypek Władysław Bekiesza (1900-1965) oraz dwaj muzycy znani jako Gustowskie – bracia Gustowscy. Tworzyli oni kapelę znaną w okolicy. Po wyjeździe Gustowskich z kraju Bekiesza grywał solo na skrzypcach na domowych potańcówkach oraz w kapeli z młodszymi muzykami, m.in. ze skrzypkiem Edwardem Drabikiem (ur. 1926). Wedle relacji pana Michała Kunacha do muzykantów z tego pokolenia działających w okolicach Rogóźna, Piaseczna, Jagodna i Kaniwoli należała m.in. kapela Siugrów (samouki) oraz skrzypek Hałas1. W okresie tużpowojennym w Kaniwoli działała kapela w składzie na skrzypce, harmonię, puzon, baryton, kornet i baraban. Wśród członków kapeli był m.in. Michał Kunach i Czesław Koziołek. Grali z zapisów nutowych. Repertuar przejęty od starszych muzykantów uzupełniali kupowanymi na jarmarkach drukami z nutami popularnych melodii. Grywali na weselach i domowych potańcówkach w takich miejscowościach jak Ludwin, Dratów czy Lejno.
 
W Jagodnie (wcześniej używano także nazwy Zagłębocze) działała kapela skrzypka Lucjana Książka w składzie z harmonią i bębnem. Grywała lokalnie po potańcówkach. 1Być może chodzi o Józefa Hałasa, skrzypka i harmonistę z Ludwina.
 
Do młodszego, urodzonego w II RP pokolenia skrzypków, oprócz wspomnianego już Stanisława Drabika (ur. 1926) należał Józef Hałas. Ten ostatni jako jedyny z okolicy pojawiał się na konkursach i festiwalach folklorystycznych – w 1985 roku otrzymał III nagrodę na Festiwalu w Kazimierzu. Grywał również na harmonii (pamiętający go mieszkańcy są mocno niezgodni co do tego, który z instrumentów był jego podstawowym i ulubionym). Na zabawach często grywał z harmonistą Zielińskim z Grądów.
 
W Rozkopaczewie w latach 30. i 40. działała kapela Strzemieckich. Tworzyli ją Kazimierz Strzemiecki (skrzypce), Bolesław Strzemiecki (bęben), Władysław Smyk (skrzypce) i Józef Bączek (klarnet). W tym samym okresie grywał akordeonista Stefan Uzdowski (1906-1982) w towarzystwie bębnisty Zygmunta Kłody. Domeną tej ostatniej kapeli były lokalne potańcówki, w tym zabawy z okazji dożynek czy ziemniaczane „dokopiny”.
 
W tej okolicy działał 5-6 osobowy zespół skrzypka Górskiego z Zawieprzyc. Jego założyciel był wcześniej kapelmistrzem orkiestry wojskowej. Była to markowa kapela, pierwsza na całą okolicę. Opinie tę potwierdza pochodząca z Zawieprzyc Kazimiera Iwanicka. Podaje też kilka kolejnych nazwisk: Kozak na skrzypcach, bębnista Krzysiak. Uczniami Górskiego byli m.in. członkowie słynnego w latach 60. i 70. zespołu Edwarda Smyka. Tworzyli go muzycy z Rozkopaczewa, Nowogrodu, Zezulina, w tym wnuki wspominanego wcześniej Kazimierz Strzemieciego: Edward Smyk (akordeon), Jan Miziołek (perkusja), Stanisław Miziołek (trąbka), Zygmunt Miziołek (trąbka) oraz wspomniani wcześniej dwaj bracia Gąsiorowie na saksofonach. Kapela była w tamtych latach popularna i zapraszana w dość odległe strony. Poruszali się własnym samochodem „Tarpan”.
 
Relacja Kazimiery Iwanickiej w archiwum historii mówionej Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN, http://teatrnn.pl/historiamowiona/swiadek/Iwanicka%2C_Kazimiera_%281925-_%29?tar=105021.
 
Na potańcówkach w remizie w Rozkopaczewie i poprawinach grał także urodzony pod koniec lat 30. Tadeusz Smyk, niewidomy akordeonista.

Pewną formą kontynuacji kariery dla grupy muzykantów z okolic Lubartowa i Ostrowa Lubelskiego była Kapela Ludowa „Szyszkowiacy”, działająca w latach 1982-1998 przy jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie. Nazwa grupy pochodziła od nazwiska inicjatorapowstania kapeli – ówczesnego komendanta lubartowskiej straży, st. bryg. Tadeusza Szyszki. Liderem grupy był akordeonista Wojciech Mazurek. Grupa miała estradowy profil, ale grała m.in. stare kawałki przyniesione przez muzyków z ich dawniejszych kapel. Grywali na strażackich i folklorystycznych festiwalach (otrzymali nagrodę dziennikarzy na festiwalu w Kazimierzu w 1983 roku), występowali w całym kraju, a także w Białorusi i Austrii1. Towarzyszyli też zespołowi z Rozkopaczewa w widowiskach obrzędowych


PL | BY | UA

Share on Google+

Музыка Палесся / МУЗИКА ПОЛІССЯ// енциклопедія традиційної музики // Энцыклапедыя традыцыйнай музыкі //encyklopedia muzyki tradycyjnej.