muzyka polesia

Klimczuków KapelaKapela Klimczuków
 
Trzonem zespołu byli: Stanisław Klimczuk ojciec (ur. 1917) i Stanisław Klimczuk syn (ur. 1944). Stanisław senior był początkowo skrzypkiem, w późniejszych okresach grywał głównie na saksofonie, ale także na trąbce i harmonii. Stanisław junior od 10. roku życia grał na harmonii i akordeonie. W wieku 12 lat zaczął grać z ojcem po weselach (Nie było mnie widać zza tej harmonii). Granie było co weekend, dochody były na tyle przyzwoite, że pozwalały na porzucenie roboty w PGR. Oprócz wesel, na których grywało się w szerszych składach, były też zabawy, na których wystarczyła harmonia i bęben. Po zarzuceniu regularnego grania brał instrument już tylko sporadycznie (kiedyś, jak na weselu muzycy nie potrafili zagrać do ukłonu). Był również angażowany na imprezy w Nadleśnictwie. 

Jednym z nauczycieli młodszego Stanisława Klimczuka był Teodor Klesew. Ten harmonista pochodził z Rosji, a pod Parczewem znalazł się… spadając z nieba. W czasie wojny służył w Armii Czerwonej jako pilot i został zestrzelony. Osiadł w Laskach, tu się ożenił i praktykował jako muzykant. Ceniony był jako muzykant i nauczyciel – grał m.in. na weselu u Stanisława Klimczuka juniora.
PL | BY | UA

Share on Google+

Музыка Палесся / МУЗИКА ПОЛІССЯ// енциклопедія традиційної музики // Энцыклапедыя традыцыйнай музыкі //encyklopedia muzyki tradycyjnej.