muzyka polesia

Królików, KapelaKapela Królików z Bukowej Wielkiej/ Średniego Łanu
 
„Króliki” to rodzinny przydomek braci Aleksandra Łubkowskiego (1919-1995) – skrzypka i Wiktora Łubkowskiego – akordeonisty (ur. ok. 1929). W okresie powojennym, aż do lat 70. w towarzystwie różnych muzyków ogrywali oni liczne wesela i zabawy w okolicy Sawina i Woli Uhruskiej. Przez pewien okres na bębnach towarzyszył im nastoletni Jan Łubkowski, syn Aleksandra. Grywali z nimi także skrzypek i klarnecista Czesław Pakuła (1921-2001) z Piask (gm. Wola Uhruska) z klarnecistą Tadeuszem Wójciukiem z Mszanki, który także sami tworzyli kapelę, grającą w Piaskach, Woli Uhruskiej, Mszannie i okolicznych miejscowościach na weselach czy potańcówkach towarzyszących pierzaczkom.
 
Aleksander Łubkowski gry na skrzypcach i zasłyszanych melodii uczył się samodzielnie „chodząc za krowami”. W czasie okupacji był żołnierzem Armii Krajowej, a potem, do 1947 roku, członkiem zbrojnego oddziału zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po wojnie, na miarę możliwości dostępnych człowiekowi z „nieprawidłową” przeszłością, angażował się w życie społeczne, był m.in. radnym gminnym i powiatowym. W rodzinie Łubkowskich muzyka przechodziła z pokolenia na pokolenie. Akordeonistą, choć raczej na prywatny użytek, był ojciec Aleksandra i Wiktora – Jan Łubkowski. Wspomniany wyżej Jan Łubkowski junior po okresie gry z ojcem i stryjem kontynuował w latach 70. i 80. muzyczną przygodę, grając na akordeonie, saksofonie i perkusji.
 
Bibliografia:
Krzysztof Gorczyca, Łuhom, łuhom ponad Buhom. Muzyka tradycyjna Polesia Lubelskiego i jej wykonawcy, Lublin - Włodawa 2018.
PL | BY | UA

Share on Google+

Музыка Палесся / МУЗИКА ПОЛІССЯ// енциклопедія традиційної музики // Энцыклапедыя традыцыйнай музыкі //encyklopedia muzyki tradycyjnej.