muzyka polesia

Kapela "Wiareńka", Stachawa 
 
Wasyl Bułyga(ur. 1958)–harmonia
Wasyl Bułyga (1958) – skrzypce
Wasyl Haragliad (1976) – bęben
 
Jedna z licznych weselnych kapel, które jeszcze w latach 70. grywały po wsiach całego Polesia. Uczyli się od miejscowych muzyków naturalnie kontynuując tradycję. Ma na koncie ponad setkę wesel, poprawin i innych imprez. Od 1995 roku muzycy współpracowali ze stachowskim domem kultury uczestnicząc w rejonowych i obwodowych wydarzeniach kulturalnych.
W 2006 wzięli udział w koncercie „Falklor biełaruskaj hłybink" iw Mińsku. W 2009 uczestniczyli w festiwalu „Tam po majowej rosie” organizowanym przez Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach (Bielsk Podlaski PL)
Dyskografia
-Na płycie „Etnicznaja muzyky biełarusaw” (2006) znalazło się 8 nagrań kapeli, zapisanych w 2006 roku przez Irinę Maziuk: oberek, polki (m.in. „stachowska”, „Szubaszurka”) walce i marsze.
 
-Na CD do 4 tomu serii ”Tradycyjna mastackaja kultura biełarusaw. Bresckaje Paliessie” (2008 г.) znalazły się kolęda „Dobry wieczer tomu”, marsz weselny i pieśń weselna „Da wse ż dobre” nagrane w 2006 roku przez I. Maziuk
 
Filmografia
-Dokument telewizyjny "Sielskija Muzyki” 2000 r. scen.  Reginy Gamzowicz i Galiny Tawłaj, „Pierwszy nacionalny”kanał TV, „Radawod”
-Film dokumentalny "Mużczynskaja sprawa”; scen i reż. Galina Adamowicz, Biełarusfilm 2007 
PL | BY | UA

Share on Google+

Музыка Палесся / МУЗИКА ПОЛІССЯ// енциклопедія традиційної музики // Энцыклапедыя традыцыйнай музыкі //encyklopedia muzyki tradycyjnej.