muzyka polesia

Kapele z okolic Sernik



Kapele z okolic Sernik
 
Autorzy monografii historycznej gminy Serniki podają liczne informacje dotyczące działających w tamtych okolicach kapel.
 
Za najważniejszą i najlepszą z nich uznaje się tam zgodnie grupę harmonisty Witolda Kazimierskiego: W Woli Sernickiej w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych funkcjonował znany na całą okolicę zespół muzyczny pod nazwą „Kazimierscy”. Liderem zespołu był powszechnie lubiany i szanowany Witold Kazimierski. Zespół ten grywał na różnych uroczystościach zwłaszcza weselach i zabawach wiejskich, ciesząc się zasłużenie ogromnym uznaniem i powodzeniem.
 
 Obok tej wzmianki znajdujemy fotografię grupy z podanym składem: Tadeusz Mazurek – trąbka, Jan Szczęch – saksofon, Stanisław Karwat – saksofon, Witold Kazimierski – akordeon, Szczepan Mazurek – perkusja. Dalej autorzy wymieniają innych mieszkańców Woli Sernickiej, którzy w tej epoce grywali w różnych składach: Władysław Szymczak – bęben, Tadeusz Ziemichód – akordeon, Tadeusz Wysok – trąbka, Bronisław Wysok – puzon i trąbka, Feliks Bodzak – trąbka, Stanisław Wysok – bęben, Emil Książek – akordeon, Eugeniusz Matyjaszczyk – bęben.
 
O bardziej współczesnych grupach: Dzięki nauczycielowi muzyki Wiesławowi Poździkowi w latach siedemdziesiątych  osiemdziesiątych istniały dwa inne zespoły muzyczne; „Mój Rytm” prowadzony przez Stanisława Marzędę, w którym grali m.in. Stanisław Waśkowicz, Zenon Oniszko, Mieczysław Wasil, Leszek Wronisz, a nawet okazjonalnie Wiesław Poździk. Później istniał też zespół prowadzony przez Wiesława Barana.
 
W Wólce Zabłockiej od połowy lat 50. do lat 70. działała kilkuosobowa „orkiestra” oparta o akordeon i instrumenty dęte. W początkach aktywności tworzyli ją: Wacław Matyjaszczyk (skrzypce), Tadeusz Mazurek (trąbka), Stanisław Lejkowski (saksofon), Antoni Mazurek z Berejowa i Adolf Iwanek z Berejowa. Na przełomie lat 50. i 60. w składzie byli Wacław Bodzak, Tadeusz Mazurek, Józef Lejkowski, Szostak (z Lubartowa) i Marian Bodzak, a w późniejszym okresie Szczepan Mazurek (bęben), Witold Kazimierski (akordeon), Tadeusz Mazurek (trąbka), Szczęch z Jawidza (saksofon), Stefan Włodarczyk z Chlewiska (skrzypce).
 
W tragicznym kontekście śmierci żołnierza Armii Krajowej o pseudonimie „Borówka” wspominana jest „orkiestra Adolków z Jacka”. Według wspomnień jednego z mieszkańców partyzant ten, pełniąc służbę wartowniczą przy przeprawie przez Wieprz w Czerniejowie, wskoczył na wóz z orszaku weselnego, na którym grała rzeczona formacja wspomagana przez bębniącą dziewczynę. Przejażdżka ta skończyła się spotkaniem niemieckich żołnierzy.
 
Ku przyszłości. Dzieje gminy Serniki. Monografia historyczna, Kwidzyn 2014.


PL | BY | UA

Share on Google+

Музыка Палесся / МУЗИКА ПОЛІССЯ// енциклопедія традиційної музики // Энцыклапедыя традыцыйнай музыкі //encyklopedia muzyki tradycyjnej.