muzyka polesia

F a n f a r aFESTIWAL F A N F A R A ZDEBRZ!
muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego i okolic  
 
Chłopków (gm. Frampol) 
29.08-1.09.2018
 
Zapraszamy na taneczną i śpiewną końcówkę wakacji. FANFARA zabrzmi 29.08-1.09 w Chłopkowie koło Radecznicy i w okolicach. Na wieczornych potańcówkach, tak jak od lat 30.XX wieku w tej okolicy, dominować będą orkiestry dęte grające do tańca oberki, podróżniaki, polki i walce. Nie zabraknie też muzyki smyczkowej.
W programie warsztaty orkiestrowe na instrumentach dętych (Orkiestra Zdebrz!), dwie grupy warsztatów śpiewaczych poświęconych repertuarowi z Roztocza Gorajskiego, spotkania warsztatowe ze śpiewaczkami i śpiewakami z regionu, koncerty wybitnych wiejskich grup śpiewaczych z okolic Biłgoraja, konkurs śpiewaczy.

 
 
WARSZTATY 
Od 30.08 (czwartek) do 1.09. (sobota) - zajęcia śpiewacze i instrumentalne. 
 
KONCERTY I POTAŃCÓWKI 
 
środa, 29.08
Fura gra! Orkiestrowo-traktorowy objazd po okolicznych miejscowościach i plantacjach malin (Chłopków, Jędrzejówka, Hosznia, Majdan Abramowski)
godz. 19.00 (Agroturystyka „Pod Lipą” w Chłopkowie)
- „Leć głosie...”- konkurs wykonania tradycyjnych pieśni z zachodniego Roztocza* (strona z informacjami nt. konkursu) 
- koncert śpiewaczek z Roztocza Gorajskiego
- „U mojej mamy zielona grusza” - pieśni z Roztocza śpiewa Witold Roy Zalewski
- „Roztocze Kolberga” 
Potańcówka na dechach

czwartek, 30.08
godz. 19.00 Jędrzejówka, remiza OSP

- "Malinowa" potańcówka: zagra Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego i goście (organizuje: GOK Goraj)

piątek 31.08
godz. 19.00 (Agroturystyka „Pod Lipą” w Chłopkowie)
-„Kocudzanki” z Kocudzy
- potańcówka: Orkiestra ze Zdziłowic, Bonanza i inne kapele** 
 
Sobota 1.09
godz. 19.00 (Agroturystyka „Pod Lipą” w Chłopkowie)
- Zespół Śpiewaczy z Łukowej I
- Łukowskie dunaje
- potańcówka: Orkiestra z Goraja, kapela Bornego z Podzamcza i inne kapele**

** Na potańcówkach zagrają również: Kapela Bornego z Podzamcza, Kapela Niwińskich,  Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta, Orkiestra Taneczna Bonanza i inni. 

 
..........................

WARSZTATY 
Śpiew dla kobiet:
pieśni i styl wykonawczy z Roztocza Gorajskiego (3 spotkania)
- grupa A prow. Agata Harz
- grupa B. prow. Ewa Grochowska
czas: w przedziale między 11.00 a 14.00

spotkania śpiewacze z mistrzami
czas: 16.00 - 18.00 
dla kobiet:
- 30.08 Janina Pydo z Zastawia
- 31.08 Alina Myszak i „Kocudzanki”
- 1.09 śpiewaczki z Łukowej I
moderacja: Agnieszka Szokaluk
dla mężczyzn
- 31.08 Branwiacy
- 1.09 Stanisław Ciepla, dunajnik z Łukowej


Orkiestra Zdebrz! – instrumenty dęte
(3 dni x 2 spotkania, czas: pomiędzy 11.00 a 15.00)
Warsztaty z gry w tradycyjnej, roztoczańskiej orkiestrze dętej oparte na repertuarze tanecznym Orkiestry z Jędrzejówki. Zajęcia w 3 grupach. Dla grających i dysponujących instrumentem. Prowadzenie: muzycy Orkiestry Dętej z Goraja, moderacja: Filip Majerowski, Karol Majerowski, Jakub Zimończyk.

 
Sitko
Roztoczańskie niuanse gry na bębenku obręczowym. Prow. Remigiusz Mazur-Hanaj (30.08, 16.00-18.00 ew. dalsze spotkania do uzgodnienia z grupą).
 
Szczegółowe opisy warsztatów oraz informacje o prowadzących i wykonawcach poniżej.
 
…………………………………..
KOSZTY
karnety/bilety

- karnet podstawowy - 60 zł (lub 20 zł/dzień)*^*
- warsztaty "śpiew" przedpołudniowe (A lub B) - 90 zł (cały cykl)
- spotkania śpiewacze z mistrzami - 30 zł/spotkanie
- warsztaty "orkiestra" – 120 zł (cały cykl)
- bębenek – 30 zł/spotkanie
 
- pojedynczy bilet na koncert/potańcówkę - 10 zł

*^* Opłata za "karnet podstawowy" dotyczy wszystkich uczestników i uczestniczek, (niezależnie od udziału w warsztatach) . Jego koszt to 60 zł (w przypadku udziału przez 3 lub 4 dni) lub 20 zł/dzień (w przypadku udziału przez 1 lub 2 dni). Karnet uprawnia do udziału w koncertach, potańcówkach, życiu towarzyskim na obiekcie "Pod lipą", w tym korzystania z cienia 300 letniej lipy i placu zabaw. Do ceny karnetu podstawowego doliczane są opłaty za warsztaty
Bilety na poszczególne koncerty dotyczą wyłącznie pobytu w przestrzeni koncertowej. 
Ceny dotyczą wcześniejszych wpłat przelewem. Przy wpłatach gotówkowych na miejscu +20%.
 
 ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE
Zakwaterowanie w Agroturystyce „Pod lipą”:
- pole namiotowe - 15 zł/dzień
- sala wieloosobowa (łóżka) - 25 zł/dzień
- pokój z łazienką - 35 zł/dzień (pokoje 2-4 osobowe)
 
Wyżywienie w w Agroturystyce „Pod lipą”:
40 zł/dzień – śniadanie + obiadokolacja w formie szwedzkiego stołu + dostęp do serwisu kawowego i napojów
 
Dbamy o Ziemię i zwierzęta, dlatego serwujemy wyłącznie posiłki wegetariańskie! Gospodarze przygotowują je bazując w dużym stopniu na miejscowych produktach (m.in. chleb własnego wypieku) i lokalnych tradycjach kulinarnych. 
 
Brak dostępu do kuchni. W miejscowości jest sklep spożywczy z najpotrzebniejszymi artykułami. Gastronomia we Frampolu, Goraju, Szczebrzeszynie (10-20 km).   
 
dzieci do lat 4 - bezpłatnie
dzieci od 5 do 8 lat - 50% ceny
(zniżka dotyczy zakwaterowania i wyżywienia w Agroturystyce "Pod Lipą")

Z G Ł O S Z E N I A 
Formularz zgłoszeniowy (link) 
Przed wypełnieniem prosimy o zapoznanie się z zasadami udziału 

…………………………………………..
WARSZTATY I WYKONAWCY – OPISY SZCZEGÓŁOWE
 
Instrumenty dęte - Orkiestra Zdebrz!
Zajęcia każdego dnia odbędą się w trybie dwuczęściowym. W pierwszej części uczestnicy zostaną podzieleni na sekcje odpowiadające instrumentom, na których grają, pracując równolegle w podgrupach nad materiałem. W części drugiej sekcje połączą się w jedną orkiestrę i podczas wspólnej próby zgrywać będą opanowane utwory. 
Przewidywany jest podział na trzy sekcje:
- sekcja dęta - drewniana, w której skład wchodzić będą takie instrumenty jak: klarnet, flet poprzeczny, saksofon sopranowy
- sekcja trąbek i kornetów
- sekcja „ciężkiej blachy”, w której skład wchodzić będą takie instrumenty jak: sakshorn altowy/tenorowy/barytonowy, puzon, saksofon altowy/tenorowy, tuba.
Pracować będziemy nad tanecznym repertuarem Orkiestry Dętej z Goraja, kontynuatorki działającej od 1949 roku Orkiestry z Jędrzejówki i innych okolicznych wsi - pojawić mogą się podróżniaki, oberki, polki, walce, foxtroty i tanga. Kapelmistrzem orkiestry jest pan Józef Czerw - muzykant o ponad 60-letnim doświadczeniu gry zarówno w orkiestrach dętych, jak i innych kapelach grających do tańca. 
Wymagana jest umiejętność gry na instrumencie dętym w stopniu przynajmniej średnio-zaawansowanym, włączając umiejętność czytania nut lub sprawnej gry ze słuchu.
W zajęciach w sekcjach wezmą udział muzykanci orkiestry z Goraja a moderować będą je: Filip Majerowski (sekcja „ciężkiej blachy”), Karol Majerowski (sekcja trąbek i kornetów) oraz Kuba Zimończyk (sekcja dęta - drewniana). Celem jest przyswojenie repertuaru, poznanie specyfiki wspólnej gry w roztoczańskiej orkiestrze dętej oraz - finalnie - zagranie do tańca na festiwalowej potańcówce. 
...............
Warsztaty śpiewu tradycyjnego z Roztocza Zachodniego, prow. Ewa Grochowska (grupa B)
Warsztaty są dedykowane pracy nad techniką śpiewu tzw. otwartym głosem, charakterystyczną dla śpiewu wiejskiego.W programie zajęć znajdzie się praca nad emisją głosu, ekspresją głosowo-muzyczną, koordynacją fizyczno-oddechową, tembralnością i całą grupą zjawisk, związanych z formowaniem i artykulacją dźwięku, intonacją, energetyką, współbrzmieniem w grupie śpiewaczej. Dużo uwagi poświęcimy kształtowaniu prawidłowych i pożytecznych nawyków emisyjnych, ważnych w śpiewie, które utrwalają się w codziennym posługiwaniu się aparatem mowy. Zajęcia są nie tylko procesem opanowywania konkretnego repertuaru pieśniowego, ale przede wszystkim pracą nad stylem wokalnym oraz poszerzaniem wiedzy o kompetencjach kulturowych, niezbędnych do zrozumienia specyfiki śpiewu wiejskiego, jego funkcjonalności i zawartości symbolicznej.
Głównym celem zajęć jest przede wszystkim "rozśpiewanie” uczestników, przygotowanie do wejścia w specyfikę śpiewu tradycyjnego oraz zachęta do poznania i zgłębiania walorów swojego głosu.
W trakcie spotkań będziemy zwracać szczególną uwagę na tradycje wokalne Roztocza Zachodniego, w zależności od składu grupy i stopnia zaawansowania uczestniczek zajmiemy się repertuarem obrzędowym lub lirycznym (i gatunkami pokrewnymi). Z pewnością nie zabraknie także pieśni z repertuaru Anny Malec. Będziemy się koncentrować na cechach stylowych (gwara, tembr, rytmika, zagadnienia intonacyjne, wariantowość melodii, ornamentyka), badać i rozwijać doświadczenie wspólnotowości śpiewu oraz zgłębiać rolę indywidualności osoby śpiewającej w grupie.
Oczekiwania wobec uczestniczek zajęć: umiejętność uczenia się "ze słuchu” (bez zapisu nutowego), gotowość na aktywny udział w ćwiczeniach emisyjnych i fizycznych oraz samodzielną pracę poza planowymi godzinami zajęć. Mile widziany jest też dobry humor, odrobina dystansu do siebie samego i przyjazne nastawienie wobec innych uczestników zajęć.
Zapraszam osoby o różnym poziomie zaawansowania w pracy nad śpiewem tradycyjnym.
Ewa Grochowska – prowadzi badania poświęcone gatunkom i stylom śpiewu tradycyjnego (przede wszystkim obrzędowego) w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej. Realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową poświęconą polskim pieśniom tradycyjnym oraz muzyce instrumentalnej z Małopolski Północnej i Lubelszczyzny. Jest autorką projektów edukacyjnych i artystycznych dedykowanych przekazywaniu, rekonstrukcji i popularyzacji polskiej muzyki tradycyjnej. 
Uczennica skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych (w latach 2000 – 2013), miłośniczka dawnego wiejskiego śpiewu weselnego, w którym nie ma miejsca na śpiewanie „półgębkiem”. Uczy się tego od wiejskich śpiewaczek w Polsce i na Ukrainie od 1999 roku.
Członkini zespołów i projektów muzycznych: Tęgie Chłopy, Z Lasu, Warszawa Wschodnia, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, MZK Toruń.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006, 2014, 2018). Doktor nauk humanistycznych.
.................. 
Warsztaty śpiewu - Agata Harz (grupa A)
... czyli "Wniebogłosy". Pierwsze warsztaty w tej formule odbyły się właśnie na Roztoczu w 2005 roku.  Zajęcia przeznaczone są zarówno dla osób, które miały już kontakt z tego rodzaju śpiewem jak i dla początkujących. Warsztaty obejmują pracę z ciałem czyli nad oddechem i z rezonatorami, ćwiczenia emisyjne w formie zabaw muzycznych, co pozwala na pozbycie się fizycznych i psychicznych barier i otwarcie się na swój dany od natury głos. Podstawą repertuaru nad którym będą pracować uczestniczki będą pieśni wybrane z ogromnego zasobu utworów wykonywanych przez pochodzącą z Chłopkowa Annę Malec. W programie nauka pieśni obrzędowych,w szczególności weselnych, lirycznych, ballad, kołysanek, tanecznych, religijnych oraz improwizacji.

Zespół "Kocudzanki" z Kocudzy
Założony w 1993 przez Alinę Myszak. Trzon zespołu stanowiły śpiewaczki urodzone w latach 20-tych. Przez pierwsze 10 lat istnienia odniósł wiele sukcesów („Nagroda Kolberga”,  „Baszta” na Festiwalu w Kazimierzu). Reaktywowany w odmłodzonym składzie otrzymał I nagrodę Festiwalu w Kazimierzu w 2018 roku. Liderka zespołu Alina Myszak, córka śpiewaczki Janiny Korczak, jest znawczynią lokalnego repertuaru i obrzędowości. Z zespołami „Kocudzanki” i „Janowiacy” opracowała i brała udział w wielu przedstawieniach obrzędowych, zdobywając m.in. nagrody na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wiejskich. Jest również doskonałą tancerką (nagradzaną na OKTT w Rzeszowie za unikatowe wykonanie polki-trzęsionki i garnituru kocudzkiego). Solowo zdobywała również pierwsze nagrody na festiwalu w Kazimierzu.
...........
Zespół śpiewaczy z Łukowej I
Jeden z najwybitniejszych zespołów śpiewaczych w Polsce. Czterokrotnie zdobywał Złotą Basztę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, co jest rekordem w historii festiwalu.
Łukowa jest dużą wsią i działały tam przez jakiś czas aż cztery zespoły śpiewacze. Wyróżnia się zarówno bogactwem tradycyjnego repertuaru, jak i oryginalną stylistyką śpiewu oraz wykonawstwa o mocnym unisonie, specyficznym zdobnictwem, w tym długimi fermatami. Niewątpliwie wpływ na to miało bliskie i intensywne do 1947 roku sąsiedztwo z tradycją ruską/ukraińską, zarówno świecką, jak i cerkiewną.
Zespół, mimo oficjalnego zakończenia działalności, chwilowo reaktywuje się specjalnie na Fanfarę!
.............
U mojej mamy zielona grusza
Spotkanie z historiami o życiu ziemskim i nie tylko, zawartymi w pieśniach, balladach i piosenkach śpiewanych w domach, przy pracy, na ławeczkach i przy stole... Witold Roy Zalewski zaśpiewa je bez akompaniamentu, tak jak były śpiewane dawniej. Repertuar pochodzi przeważnie z Roztocza m. in. od Stanisława Fijałkowskiego, Marii Rekiel, Jana Wnuka, Zofii Sulikowskiej, a także ze zbiorów Marty Brzóskowskiej oraz Oskara Kolberga i pieśni dziadowskich.
Witold Roy Zalewski jest śpiewakiem, muzykantem i animatorem kultury. Od ponad 10 lat wykonuje muzykę tradycyjną,śpiewając, grając na akordeonie i tańcząc. 
............. 
„Roztocze Kolberga”
Pieśni i melodie od Radecznicy i Frampola ze zbiorów Oskara Kolberga oraz najstarszych nagrań archiwalnych. Wykonawcy: Maniucha Bikont, Ewa Grochowska, Michał Maziarz, Agnieszka Szokaluk-Gorczyca, Agata Turczyn   
.............  
Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego
Repertuar orkiestry stanowią tradycyjne melodie taneczne z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty – pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych liderów grupy i ich nauki u wybitnych muzyków tradycyjnych regionu. Inspiracją stylistyczną jest także muzyka grana przez słynne kapele i orkiestry: Kapelę Wojciechowską, Orkiestrę Dętą ze Zdziłowic czy Kapelę Bednarzy z Tomaszowa Lubelskiego. Założeniem tego przedsięwzięcia (realizowanego w różnych odsłonach od 2007 roku, obecnie we współpracy z Warsztatami Kultury w Lublinie) jest przekonanie, że tradycyjna muzyka taneczna to medium, które może połączyć we wspólnym graniu do tańca wszystkich miłośników muzyki granej „na żywo”, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów muzycznych.Podczas Festiwalu wystąpi mniejszy, tzw. wyjazdowy skład Orkiestry, pod kierunkiem Ewy Grochowskiej, Macieja Filipczuka i Marcina „Kabata” Kowalczuka. 
................. 
Informacje o pozostałych warsztatach i wykonawcach wkrótce

 
Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oraz wpływów z 1% podatku i loterii fantowych Towarzystwa dla Natury i Człowieka PL | BY | UA

Share on Google+

Музыка Палесся / МУЗИКА ПОЛІССЯ// енциклопедія традиційної музики // Энцыклапедыя традыцыйнай музыкі //encyklopedia muzyki tradycyjnej.