muzyka polesia

Danylczuk, Hanna 
 
Hanna Danylczuk, ur. w 1933 we wsi Kurczyca.
 
     Pieśni nauczyła się "z powietrza". Wspomina, że w czasach jej młodości z każdej strony wsi rozbrzmiewał śpiew. Pani Danylczuk ma bogaty repertuar lokalny i pięknie go wykonuje. Potrafi pokazać zarówno głos podstawowy i jego warianty, jak i "wywód" (głos górny). Wykonuje wesnianki, petriwki, pieśni sobótkowe, żniwne, kolędy życzące, pieśni liryczne i weselne. Styl jej śpiewu jest stosunkowo miękki, spokojny, a barwa nieco stłumiona. Nigdy nie była członkinią oficjalnego zespołu śpiewaczego, nie występowała na scenie. Mimo podeszłego wieku, wraz z mężem Michajlem utrzymują gospodarstwo: kury, świnie, krowy.
 
Nagrywana kilkakrotnie od 2010 roku zarówno solowo jak i z sąsiadkami: Haliną Arhipiwną Romanczuk (ur. 1941) i Leonidą Mychajlowną Serbin (1937-2014) 
Jej pierwszym uczniem jest Igor Perewertniuk, wykonywał jej repertuar wspólnie z zespołem Krosna oraz solowo. Pieśni Hanny Danylczuk śpiewa również zespół "Z lasu", a Maniucha Bikont i Ksawery Wójciński nagrali wspólnie płytę "Oj borom borom" w całości opartą na repertuarze wsi Kurczyca, w tym - Hanny Danylczuk.
 

PL | BY | UA

Share on Google+

Музыка Палесся / МУЗИКА ПОЛІССЯ// енциклопедія традиційної музики // Энцыклапедыя традыцыйнай музыкі //encyklopedia muzyki tradycyjnej.