muzyka polesia

„Розкопачев’янки” з села Розкопачев



   
 
     Співочий колектив „Rozkopaczewianki” утворений в 1964 році одночасно з утворенням Гуртка Сільських Господинь. На протязі півстоліття, учасниками колективу в різний період було 80 oсіб. З кінця 80-х років колектив виконує в основному місцеві традиційні пісні, почуті і практиковані учасницями колективу від найстарших мешканок Розкопачева і сусідніх сіл: Марії Бончек, Кароліни Чубацької, Мар’яни Дуди, Юліани Флорек, Агнєшки Клоди, Стефанії Кудли і Анни Уздовської.
    З широкого репертуару колективу особливо полюбляють весільні пісні. Серед іншихварто звернути увагу на колядки і щедрівки в період Різдва і Нового Року (колядки з побажаннями для господарів, пісні в яких розповідалися апокрифічні історії), купальські, жнивні, обжинкові, а також ліричні і жебрацькі пісні.
Колектив відомий також з показів обрядових сценок, грунтованих на місцевих звичаях, сценарії до яких виникають на підставі спогадів учасниць колективу і сімейних переказів. Серед представлених до цього часу спектаклів були "Сватання", "Складання фати", "Розкопачевське весілля", "Святвечір", "Колядування на свято Трьох Королів", "Купальский ", а також "Обжинковий" обряди.
Колектив виступав на численних місцевих заходах і загальнодержавних фестивалях,а  також на концертах по всій країні. Загально таких виступів було понад 350. „Rozkopaczewianki” неодноразово нагороджувались на Загальнопольському Фестивалі Народних Колективів і Виконавців, а також на з'їзді Сільських Театральних Колективівв Tарногроді. Колектив є лауреатом багатьох престижних нагород (Нагорода iм. Оскара Колберга, нагорода Міністра Культури). Серед виступів вартозгадати концерт нафестивалі"НайдавнішіПісні Європи" в Любліні (1999), фестиваль „Pieśni Bagien (Пісні Боліт. Поліське міжріччя)” (2016), на сцені театру Юліуша Остерви в Любліні, Національної Філармонії в Варшаві чи краківському Барбакані. У 1986 році співачки взяли участь в зйомках художнього фільму „Ojcowizna" Францішка Тшечяка (укр. „Батьківська спадщина"). В 2000 році була видана книжкова монографія колективу, в 2004 році книжкова збірка сценаріїв народних обрядів, a в 2006 році компакт-диск „Róże i lelije" (укр. „Троянди і лілії"), яка містить 77 творів. Розкопачеваопинилися між іншим в репертуаріколективуМіжнародної ШколиТрадиційної Музики при Фундації Музики Кресів. (Компакт-диск „Pieśnipolskie” („Польські пісні”2001).
     Від самого початку в колектив залучалися виконавці різних поколінь і так є до нашого часу. Найбільша кількість молоді приєднувалася до колективу в 90-ті роки, а молодіжна секція колективу „Młode Rozkopaczewianki" (укр. „Молоді Розкопачев’янки") існувала до 2009 року.Учасницями колективу в різний період були, Helena Czubacka (Хелена Чубацька), Janina Duda (Яніна Дуда), Roman Grzybała (Роман Гжибала), Krystyna Hoduń (Христина Ходунь), Zofia Jemielniak (Софія Ємельняк), Czesława Jesionek (Чеслава Єсьонек), Zofia Jesionek (Софія Єсьонек), Barbara Kłoda (Барбара Клода), Ryszard Kłoda (Ришард Клода), Edwarda Kłoda (Едварда Клода), Edwarda Kłoda (II) (Едварда Клода) (II), Janina Kłoda (Яніна Клода), Kazimiera Mąka (Казимира Монка), Klaudia Mąka (Клаудія Монка), Helena Pietrzycka (Хелена Пєтшицка), Lilia Siepsiak (Лілія Сєпсяк), Krystyna Siodłowska (Христина Сьодловска), Barbara Szewczyk (Барбара Шевчик), Teodozja Smyk (Теодозія Смик), Adam Wojciechowski (Адам Войцеховський). Незмінною лідеркою колективу від 1978 року є Христина Ходунь, яка скрупульозно веде його хроніку.Пісні з
 
Вибрані відзнаки i нагороди:
Нагорода iм. Оскара Колберга – 1995 р.
Нагорода Міністра Культури і Мистецтв – 1996, 2009, 2014 рр.
Нагорода на Фестивалінародних співаків і колективівв Казимєжу (Золота Башта в 1982 р., Головнанагорода в 1999 і 2007 (Христина Ходунь індивідуально), а також в 2014, відзнаки і нагородив конкурсі „Великий-малий” (вчитель – учень) 1991, 1997, 2000, 2009),
а також нагорода від начальника Острова Люблінського в 1983 р. (15 пар жіночих черевиків), нагорода за заслуги для сільськогосподарських гуртків в1983 р., а також велика кількість нагород і медалей відвоєводи, маршалка, регіональних організацій.
 
Бібліографія:
Krystyna Hoduń, Dajżesz nam Boże szczęśliwy ranek. Сценарії народних обрядів з Розкопачева,Wojewódzki Dom Kultury, Lublin 2004
Czyście nas radzi, czyście nie radzi … Pieśni ludowe.Монографія співочого колективу з Розкопачева ред. Helena Weremczuk, вибір пісень, а також запис мелодій і текстів Marian Chyżyński, Lublin 2000
Katarzyna Biegalska,Zespół śpiewaczy z Rozkopaczewa (woj. Lubelskie) Twórczość Ludowa (Народна творчість) Nr 3–4 2013
 
Дискографія:
Компакт-диск „Różeilelije" (укр. „Троянди і лілії") 2006

Wsieci / в мережі:
Розкопаченівське весілля
https://www.youtube.com/watch?v=FDpYlP_BnIY





PL | BY | UA

Share on Google+

Музыка Палесся / МУЗИКА ПОЛІССЯ// енциклопедія традиційної музики // Энцыклапедыя традыцыйнай музыкі //encyklopedia muzyki tradycyjnej.