muzyka polesia

«Надбужаньский Клен Зелений» з Зановіння



 
 
      Співочий колектив «Надбужаньскі Клён Зялёны» з Зановіня існує з 1974 року. Жінки, котрі його утворили народилися і виховувалися на Волині, звідки в 1943 році прибули на другий бік Бугу. Репертуар колективу складається в основному з пісень і обрядів надбужанського регіону, з рідних мість співачок.
 
       Репертуар є типовим для прикордонних регіонів,помітним є вплив польського і українського,багато пісень виконується на мішаній говірці. На потреби конкурсів і переглядів тексти пісень були неодноразово перекладені на «вірну» польську мову.
 
      Найважливіші нагороди, в тому числі «Золоту Вежу» («Złota Baszta» - головна нагорода на Фестивлі Народних Капел і Співаків в Казімежі Дольному), співачки з Зановіня отримали перш за все за презентації весільних пісень, які супроводжують весільний обряд на різних етапах волинського весільного марафону: спів до короваю, коли для молодої розплетають косу, при поклоні, по дорозі до шлюбу, при накладанні очіпку, спів до „приданного” , а також таку, якої немає в інших регіонах – пісню „вдячності”.
 
Учасники колективу:
Марія Надворська (нар. 1939) – керівник; Леокадія Прокопчук (1930); Юзефа Стасюк (1934); Аліна Сенявська (1939); Стефанія Рулька (1943); Йоланта Мордач (1968).
Більша частина репертуару походить від найстарших учасниць колективу – Марії Сновальскої і Катажини Капелан.
 
Відзнаки і нагороди:
1988 – І нагорода на Загольнопольському Фестивалі Народних Капел і Співаків у Казімежу,
1992 – «Золота Вежа» – нагарода на Загольнопольському Фестивалі Народних Капел і Співаків у Казімежі за волинські весільні пісні,
1994 – Нагорода Міністра Культури і Мистецтв Польщі,
1996 – Нагорода Міністра Культуры і Мистецтв Польщі в конкурсі на кращий сценарій народного обряду, організованого Товариством Народных Умільців (Stowarzyszenie Twórców Ludowych): обряди «Христини», «Післяшлюбні волинські звичаї», «Народини»,
2001 - Нагорода ім. Оскара Кольберга,
2004 – І нагорода на Загольнопольському Фестивалі Народних Капел і Співаків у Казімежі,
а також десятки нагород на різних конкурсах і місцевих переглядах.
 
    „Клен” був учасником передач на антені державного радіо «Двійка», Польського Радіо Люблін і Польського телебачення.
 
Бібліографія:
Przechowane w pamięci: nadbużańskie pieśni pogranicza: pieśni z repertuaru Zespołu "Nadbużański Klon Zielony" z Zanowinia i Felicji Matczuk z Teosina. Opr. Marian Chyżyński. Powiat Chełmski, Chełm 2007.
Jolanta Pawlak, текст про колектив в публікації „34 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych”.
 
 
Матеріали в мережі:
На тему Зановіня є цікавий відеоматеріал за участю учасниць колективу
http://tozsamosciodzyskane.e.org.pl/pocztowki-z-zanowinia/http://www.interklasa.pl/portal/dokumenty/m017/muzyka_nadbuzanski.htm


PL | BY | UA

Share on Google+

Музыка Палесся / МУЗИКА ПОЛІССЯ// енциклопедія традиційної музики // Энцыклапедыя традыцыйнай музыкі //encyklopedia muzyki tradycyjnej.