muzyka polesia

Куришко, Ганна



 
 

КУРИШКО Ганна Петрівна(народилася 06.03.1928 року в с. Карасин Сарненськогор-нуРівненськоїобласті) – співачка, носій фольклору,
керівник фольклорного ансамблю.
 
Музичний досвід почала здобувати з малих літ. Любов до пісні та більшість репертуару Ганна Петрівна перейняла від своєї бабусі, яка знала багато старовинних балад та обрядових творів, а також від дудуся, який був добрим скрипалем. Музичний талант у Куришків передається генетично, оскільки і онуки Ганни Петрівни продовжують музичні традиції родини, закінчивши кафедру музичного фольклору ІМ РДГУ та продовжуючи популяризувати поліський спів. У 1939-1940 рр. закінчила два класи польської школи. Співати Ганна Петрівна почала ще навчаючись у школі, а згодом жодна культурна подія в селі не обходилася без неї. Для участі в народних святах та клубних концертах співачку запрошували і в сусідні села: Велике Вербче, Кричильськ, Немовичі, Карпилівку, Люхчу, Глушицю, Горлівку. Ганна Куришко також виступала на різноманітних фольклорних фестивалях в м.Сарни і м.Рівне та співала у церковному хорі села. На початку 90-х років вона створила аматорський фольклорний гурт «Калина» із числа 8-ми жінок та 2-х чоловіків у селі Карасин. Колектив багато виступав на сільській, районній та обласній сценах і був дипломантом та переможцем фольклорних свят та конкурсів.. У 1992 році з гуртом було записано телепередачу «На зелені свята» на телеканалі УТ-1 (м.Київ). В репертуарі Ганни Куришко налічується 200 різножанрових пісень, зокрема: календарно-обрядові(колядки, щедрівки, веснянки, петрівчані), родинно-обрядові (весільні), звичайні і напливові пісні. У співачки чудова пам»ять, обізнаність зі старовинним репертуаром, сильний голос, уміння майстерно імпровізувати. Регістр голосу її високий та середній, звук прямий, видобутий притиснено ,« на зубах» і з ледь відкритим ротом. У техніці співу присутні: розвинені мелізми, складні ритмічні фіоритури, різноманітні вставки.Записи співу Ганни Куришко здійснювали: керівник фольклорного ансамблю «Кралиця» (м.Київ) Іван Синельников, керівник Етнокультурного центру Рівненського ПДМ Віктор Ковальчук, доцент кафедри музичного фольклору Інституту мистецтв Юрій Рибак та онуки Ганни Петрівни – Яна і Галина.
 
Дискографія:
1. Пісні від Ганни Куришко. Рівне, 2006.Бібліографія:1. Столярчук Б.Й.:Митці Рівненщини. Енциклопедичний довідник. Перше видання. – Рівне. – Ліста.-1997.330с.2.Куришко Яна. Пісні від Ганни Куришко: Фольклорний збірник/Заг.редакція Ю.П.Рибака. – Рівне, 2006. – 103с
.3.Куришко-Шаргар Я. Народні пісні Захадного і Середнього Полісся: виконавський процес і репертуар/Яна Куришко-Шаргар/ (заг.ред.Ю.П.Рибака).- Рівне,2014. – 132с.
 
Архіви- Фонди Етнокультурного центру Рівненського міського Палацу дітей та молоді (м.Рівне, вул.Князя Володимира, 10);- Кафедра музичного фольклору Інституту мистецтв Рівненського державного гуманітарного університету (м.Рівне, вул.Хвильового , 7)

Матеріали в Інтернетіhttp://zik.ua/tv/video/29041

Музыка Палесся / МУЗИКА ПОЛІССЯ// енциклопедія традиційної музики // Энцыклапедыя традыцыйнай музыкі //encyklopedia muzyki tradycyjnej.